Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A lemerülés árnyékában (Yoobao Magic Cube)

Vicces dolog, hogy egy technika kütyüket főleg okosmobilokat, tableteket és notebookokat tesztelő blog írója vagyok, de mai napig egy elég rossz konstrukciójú mobilt használok, amelyről már korábban is írtam (OT 995). A rossz konstrukció alatt nem csak a gyenge teljesítményt értem, hanem azt a napi szinte érő félelmet, hogy a készülék bármikor cserbenhagyhat, azaz lemerülhet. Sajnos a technika elhaladt, de még egy csúcsmobil sem képes azt nyújtani, mint a régi "butafonok" vagyis az akár több hetes készenlétet.

Sokunk átélhette már azt, hogy az "okos" készülék rohamosan merülni kezd, és töltési lehetőség nélkül menthetetlenül lemerül, ezáltal használhatatlanná válik. Megemlítenem sem kell, hogy ez mennyire dühítő jelenség, hiszen garantálható, hogy pont a lemerülésnél lenne rá szükség.

Karácsony alkalmából ismerve a mobilom által nyújtott stresszt ajándékba kaptam egy hordozható töltőt, konkrétan egy Yoobao Magic Cube márkájú 4400 mAh teljesítményű "power bank"-ot. Nem idegenkedek semmi újtól vagy furcsától, de a márkanév alapján nem vártam sokat viszont előrevetíthetem, hogy kellemeset csalódtam.

6 Tovább

Eredeti vagy utángyártott akkumulátort válasszunk?

Az akkumulátorok sajnos idővel veszítenek teljesítményükből, ami odáig vezethet, hogy már funkciójukat nem képesek ellátni. Ilyenkor kerülhet szóba, hogy új energiaforrást kell beszerezni, ami elég költséges. Legyen szó netbookról, notebookról, ultrabookról vagy mobiltelefonról, egy eredeti gyári akkumulátor lényegesen drágább, mint az úgynevezett utángyártott verzió. Kétségtelen, hogy gyártótól beszerzett akku egy az egyben felhasználható, jól illeszkedik és teljesítménye azonos mint az eredetié, viszont sajnos maga a márkanév miatt sokkal többe kerül. Sokak pontosan az előbb említettek miatt (köztük én is), inkább az utángyártott változatot választják, ami több esetben is 50-70%-al olcsóbb, mint az eredeti, de kompromisszumokat igényel.

Melyiket válasszuk? - nehéz kérdés, az előnyöket és hátrányokat megpróbálom összeszedni a következő bejegyzésben.

Fontos szemelőt tartani, hogy garanciális időn belül többnyire követelmény, hogy csak eredeti alkatrészt (ezáltal az akku is) lehet beszerelni/használni. Egy akkumulátor életciklusa változó, felhasználástól függően 1-3 évet lehet használni teljesítményvesztés nélkül. A garancia általában maximum egy évre szól, és ezt bírni is szokták, utána már nő a rizikófaktor, az idő múlásával egyre nagyobb arra az esély, hogy elromlik. A csere elkerülhetetlen főleg hordozható számítógépek esetében, mivel itt két eszköz között nagyobb a csereintervallum.

0 Tovább

Notebook, laptop élettartalom növelő lehetőségek

Egy átlag hordozható számítógép élettartalma 2 - 5 év közé tehető (felhasználástól függ). Egy teljesen átlagos kütyü 110 - 130 ezer forintba kerül, ezért érdemes odafigyelni rá, évekkel hosszabbíthatjuk meg a működési idejét. A leggyengébb láncszem az akkumulátor, technológiától függően (és persze a felhasználástól), átlag 0,5 - 3 évet bírnak (12 ezer forinttól kezdődnek). Ezt követi az összes mozgó alkatrész (hűtő ventilátor, HDD, optikai megható, stb.). Extrém felhasználási körülmények között lehetséges a lapkák kiégése, a kijelző meghibásodása (leggyakoribb a pixelhibák).

Nézzünk egy-két lehetőséget az alkatrészek üzemidejének meghosszabbítására.

Akkumulátor:

A legtöbb forgalomba lévő notebook akkumulátor lítium-ionos. Sok a tévhit ezzel az akkufajtával kapcsolatban. Az akkumulátort formázni nem kell, az első használatkor is akkora teljesítményt ad le, mint az 50. vagy 400. ciklusnál. Kényes a hőmérsékletre, ezért kerülendő a magas hőmérsékleten való tárolása/használata (de a nagyon hideget sem szereti), egy akkumulátor a legjobban szobahőmérsékleten érzi magát. Rengeteg biztonsági mechanizmus van egy lítiumos akkumulátorban. Így túltölteni nem lehetséges. Havonta egyszer érdemes lemeríteni (cellák rendeződjenek). Sokszor teljesen lemeríteni az akkumulátort nem érdemes (biztonsági lehetőség itt is adott), ha a Windows bejelez és 5%-nál lekapcsol, ne kapcsoljuk vissza (fölösleges, és ártalmas lehet). Tapasztalatból (valóságot nem feltétlenül tükrözi): érdemes 50% fölött tartani a töltöttségi szintet (a havonta esedékes lemerítés itt is adott), ha gyakran használjuk akkumulátorról érdemes néha kis időre rádugni a töltőre. Csak a gyári töltőt használjuk (saját érdekünk).

Tisztántartás:

A tisztántartás nem csak a komfortérzetünket javítja, hanem a notebook (asztali gép esetében is igaz) élettartalmát is növeli.

A cikk végén képekkel bemutatok egy notebook (ASUS K50IN), hűtőjének és billentyűzetének tisztítását (nem ilyen modellek esetében is a technika ugyan ez).

3 Tovább

Kütyü tesztek

blogavatar

Újdonságok, műszaki technikák bemutatása, tesztelése. Számítástechnika, laptop, notebook, tablet, szoftver, hardver egyszóval kütyük.

Utolsó kommentek