Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Notebook billentyűzet alapos tisztítása

Gondolom nem csak én találkoztam már azzal, hogy egy idősebb laptop billentyűzete koszos, poros és helyenként ragadnak a billentyűi. Amolyan segítségnyújtásnak szánom ezt a bejegyzést, megpróbálom bemutatni, hogy hogyan lehet alaposan kitisztítani egy notebook billentyűzetét (utolsó megoldás). Amennyiben ügyesek vagyunk egy 15.000 Ft-os megtakarítást érhetünk el.

Típusa válogatja, hogy milyen kialakítású a klaviatúra, de egyben megegyeznek, a billentyűk alá került koszt eltávolítani hagyományos megoldással szinte lehetetlen. Persze a felületi tisztításra alkalmazott, porszívós, áttörlős megoldás jó, de ez csak felszínes megoldást nyújt. A bemutatóban egy már általam sokszor bemutatott AUSUS K50IN típusú több mint 3 éves notebook fog szerepelni.

Mielőtt bárki nekilátna FONTOS!:

4 Tovább

Notebook, laptop karbantartás

Előző cikkben bemutattam (itt érhető el), hogyan lehet némi pénzbefektetéssel fejleszteni pár éves hordozható számítógépünket, ez viszonylag könnyen elvégezhető volt.

A fejlesztésnél nem tértem ki rá, hogy számítógépünket karban kell tartani. Nem elég félévente leporolni, sajnos bonyolultabb a helyzet. Egy korábbi cikkben bemutattam néhány lehetőségét számítógépünk karbantartására (itt érhető el). A mostani cikkben részletezem egy teljes notebookhűtő tisztítását.

A feladat nem egyszerű, de nem is lehetetlen. Ezen a ponton felhívnám a figyelmet, hogy automatikus garanciavesztéssel jár a kütyü szétszedése, erre több ponton beépített garanciacsík van (a vitás esetek miatt), tehát garancia lejárta után tessék próbálkozni. Furcsa, mert egy új gépre átlag 2 év garanciaidőt adnak, de a tisztítást félévente ajánlják a gyártók.

0 Tovább

Notebook, laptop élettartalom növelő lehetőségek

Egy átlag hordozható számítógép élettartalma 2 - 5 év közé tehető (felhasználástól függ). Egy teljesen átlagos kütyü 110 - 130 ezer forintba kerül, ezért érdemes odafigyelni rá, évekkel hosszabbíthatjuk meg a működési idejét. A leggyengébb láncszem az akkumulátor, technológiától függően (és persze a felhasználástól), átlag 0,5 - 3 évet bírnak (12 ezer forinttól kezdődnek). Ezt követi az összes mozgó alkatrész (hűtő ventilátor, HDD, optikai megható, stb.). Extrém felhasználási körülmények között lehetséges a lapkák kiégése, a kijelző meghibásodása (leggyakoribb a pixelhibák).

Nézzünk egy-két lehetőséget az alkatrészek üzemidejének meghosszabbítására.

Akkumulátor:

A legtöbb forgalomba lévő notebook akkumulátor lítium-ionos. Sok a tévhit ezzel az akkufajtával kapcsolatban. Az akkumulátort formázni nem kell, az első használatkor is akkora teljesítményt ad le, mint az 50. vagy 400. ciklusnál. Kényes a hőmérsékletre, ezért kerülendő a magas hőmérsékleten való tárolása/használata (de a nagyon hideget sem szereti), egy akkumulátor a legjobban szobahőmérsékleten érzi magát. Rengeteg biztonsági mechanizmus van egy lítiumos akkumulátorban. Így túltölteni nem lehetséges. Havonta egyszer érdemes lemeríteni (cellák rendeződjenek). Sokszor teljesen lemeríteni az akkumulátort nem érdemes (biztonsági lehetőség itt is adott), ha a Windows bejelez és 5%-nál lekapcsol, ne kapcsoljuk vissza (fölösleges, és ártalmas lehet). Tapasztalatból (valóságot nem feltétlenül tükrözi): érdemes 50% fölött tartani a töltöttségi szintet (a havonta esedékes lemerítés itt is adott), ha gyakran használjuk akkumulátorról érdemes néha kis időre rádugni a töltőre. Csak a gyári töltőt használjuk (saját érdekünk).

Tisztántartás:

A tisztántartás nem csak a komfortérzetünket javítja, hanem a notebook (asztali gép esetében is igaz) élettartalmát is növeli.

A cikk végén képekkel bemutatok egy notebook (ASUS K50IN), hűtőjének és billentyűzetének tisztítását (nem ilyen modellek esetében is a technika ugyan ez).

3 Tovább

Kütyü tesztek

blogavatar

Újdonságok, műszaki technikák bemutatása, tesztelése. Számítástechnika, laptop, notebook, tablet, szoftver, hardver egyszóval kütyük.

Utolsó kommentek